"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Evropa se řítí do obrovských ekonomických problému a to díky politice EU

Autor: Marie Divišová | Publikováno: 5.1.2022 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Ta energetická krize se nám móóóóóc vošklivě vyostřuje. Ještě to není ani měsíc, kdy se evropští energetici zděšeně dívali, jak ceny plynu ve holandské burze TTF překročily 500 USD za tisíc kubometrů a všichni novináři to zděšeně komentovali. Neuplynul ani měsíc a ceny vylezly nad 1000 USD nejenom za zkapalněný plyn LNG, ale i za trubkový z Ruska, Norska a Alžírska. Dnes už vyskočily na 1050 USD. Zvýšené ceny jsou vysazené na spotové burze TTF běhen celé zimy až do března. 
 
Cena ropy Brent překročila 80 USD za barel. A německý energetický regulátor  udělal kozla zahradníkem, když certifikaci nového ruského plynovodu po dně baltského moře NordStream2 svěřil jeho úhlavnímu nepříteli a hlavnímu konkurentovi, polské firmě PGNiG, která provozuje přímého konkurenta, plynovod Jamal-Evropa přes Polsko do Německa. Dají se tedy očekávat průtahy s certifikací a další vyhrocení plynové krize v Evropě. 
 
V této situaci Holandsko oznámilo, že může odblokovat omezení těžby v nalezišti Groningen, kde byla těžba v uplynulých pěti letech snížena asi 5x a je plánováno její úplné zastavení kvůli opakovaným propadům půdy a zemětřesením, které poškozují stavby a také ohrožují hráze, které brání zaplavení polderů postavených na vysušených bažinách pod hladinou moře a zastavěných spoustou domů. No ale kvůli pár měsícům těžby snad nebude hned zle, když se tam plyn těžil na plné pecky více než půl století.
 
V Číně a na celém trhu JKTC (Japan, Korea, Taiwan, China) cena uhlí vystoupala během letošního roku 4x, z 55 USD na 210 USD za tunu. Navíc Čína omezila dovoz australského uhlí a zkapalněného plynu kvůli necitlivým politickým vyjádřením australské vlády na téma vnitropolitické situace v Číně, lidských práv a také na téma covidu.
 
A tak se celý energetický trh jihovýchodní Asie přerovnává, nákladní lodě s uhlím směřují jinam, než směřovaly před krizí a kvůli tomu roste rychle také cena uhlí v Evropě. 
 
Navíc v severovýchodních provinciích v Číně je nedostatek elektřiny a tak se chystá snižování spotřeby energie, včetně zastavení výroby v některých energeticky náročných provozech hutnictví, železářství, a také několikatýdenní zastavení elektronické výroby ve firmách Intel a Qualcomm, zkrátka nedostatek čipů bude pokračovat. 
 
Situaci v Číně by mohlo trochu uklidnit zahájení dovozu uhlí po nově postaveném železničním mostě přes řeku Amur, ale bohužel nejsou ještě dokončené všechny doprovodné stavby. Zvyšuje se také dovoz uhlí z Mongolska
 
V Británii má energetická krize zase jinou podobu - nedostatek pohonných hmot na čerpacích stanicích. Není to způsobeno skutečným nedostatkem suroviny, ale nedostkem řidičů pro přepravu v cisternách poté, co po odchodu Británie z EU končí řidičům z jiných zemí platnost pracovních víz. Internet už je zaplavený videi s nekonečnými frontami u čerpadel a také rvačkami na pumpách, když se někteří řidiči odmítli smířit s tím, že dostali do nádrže jenom polovinu benzínu (aktuálně si mohou najednou načepovat jenom 25 litrů a nic do kanystrů) a napadli kvůli omezením obsluhu.
 
Čína zaznamenala v uplynulém čtvrtletí nejvyšší export za celou svoji historii, nárůst oproti letům 2020 i 2019 je asi 20 %.
 
Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu.
 
Jak nám můžete pomoci?
 
Sdílejte naše články.
 

Nebo finančním darem: 

Číslo účtu: 209672916 / 0600 , Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP
 

Předem moc děkujeme za pomoc!

 

 

Klíčová slova: EU  | Česká republika  | Rusko
487 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683