"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

EU se plánuje zapojit do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem vysláním vlastních vojáků

Autor: Helena Mallotova | Publikováno: 26.12.2021 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Nevím, jestli tato, podle mě velmi závažná informace, proběhla našimi médii. Já se přiznám, že jsem ji nezachytila. Z deníku WELT+ z 3.10. 2021: EU zvažuje vojenskou misi na Ukrajině. Vzhledem k trvajícímu napětí mezi Kyjevem a Moskvou zvažuje EU vlastní vojenskou výcvikovou misi, která má nést označení "EU Military Advisory and Training Mission Ukraine" (EUATM). Evropská zahraniční služba (EAD) představila v interním pracovním dokumentu, tzv. Working Document, plán na vyslání odpovídající mise pro výuku ukrajinských důstojníků.
 
"Vojenská mise by viditelně zdůraznila naši podporu partnerským zemím," píše se v pracovním dokumentu, který má WELT+ k dispozici. Tato mise by ale byla rovněž "výrazem solidarity s Ukrajinou, vzhledem k pokračujícím vojenským aktivitám Ruské federace na hranicích k Ukrajině a na ilegálně anektovaném Krymu," zdůrazňuje EAD.
 
Vedle vlastní výcvikové mise zmiňuje Úřad pod vedením vedoucího diplomata EU Josepa Borella ještě tři další možnosti, jak by EU mohla pomoci zlepšit vojenské schopnosti ukrajinské armády.  Kromě jiného to má být rozšíření již od roku 2014 existující Poradní mise pro reformu civilního bezpečnostního sektoru (EUAT Ukrajina). Teprve před nedávnem o tomto dokumentu EAD poprvé diskutovali příslušní velvyslanci EU v "Politickém a bezpečnostněpolitickém výboru (PSK). Na výcvikovou misi naléhali především tři pobaltské státy a rovněž Polsko, Rumunsko a Slovensko. Podporovány jsou Švédskem a Finskem.
 
O zřízení vojenské výcvikové mise požádal šéfdiplomata EU Borrella v důvěrném dopise koncem července ukrajinský ministr zahraničí a obrany. Důležitým důvodem kyjevské žádosti je fakt, že Moskva umístila na hranicích s Ukrajinou podle informací šéfa ruského  generálního štábu Gerasimova na přechodnou dobu více než  300.000 vojáků. Není jasné, kolik ruských vojáků se v tuto chvíli ještě nalézá v blízkosti ukrajinských hranic.
 
S velkými obavami sleduje kyjevská vláda, že Rusko neprodloužilo dohodu o umístění pozorovatelů OBSE na hranici s územím separatistů na východní Ukrajině. Od roku 2014 jsou části východoukrajinských území Luhansk a Doněck pod kontrolou separatistů, podporovaných z Ruska. Pod kontrolou povstalců je asi 400 km dlouhá ukrajinsko-ruská hranice s řadou silničních a železničních přechodů. Podle odhadů OSN tu následkem bojů zemřelo více než 13.000 osob.
 
Mírový plán, dohodnutý v roce 2015, je u ledu.  Od pátku navíc platí nová tranzitní smlouva ruského Gazpromu s Maďarskem. Firma svůj plyn již nebude dodávat přes Ukrajinu, ale přes Srbsko a Rakousko, čímž Ukrajina přijde o tranzitní poplatky. "Kreml to dělá úmyslně," napsal šéf státního koncernu Naftogaz Vitrenko, "to už není řinčení zbraněmi, to je zjevné použití plynu jako zbraně". Nyní očekáváme "sankce vůči 100procentní dceřinné společnosti Gazpromu, provozovateli Nord Streamu 2", zaznělo směrem k Washingtonu a Berlínu. Moskva kritiku odmítla. "Rusko čelí a bude čelit obviněním, většina z nich je zpolitizovaná", řekl mluvčí Kremlu Peskov.
 
Rusko plní podle jeho vyjádření všechny své závazky plynoucí z existujících smluv, které se týkají zemního plynu. - Já dodávám za sebe i za Trikoloru, jejíž jsem členkou: Odmítám společnou evropskou zahraniční politiku. Nechci, aby nás zdivočelí evropští neomarxisté vtahovali do válečných konfliktů.
 
Milí čtenáři, dlouhodobě je velkým problémem ekonomická neudržitelnost provozu našeho webu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Proto provoz našeho webu je možný hlavně díky obětavým dárcům, proto prosím podpořte provoz našeho unikátního webu.
 
Jak nám můžete pomoci?
 
Sdílejte naše články.
 

Nebo finančním darem: 

Číslo účtu: 209672916 / 0600 , Moneta Money Bank, Variabilní symbol: 001
IBAN: CZ90 0600 0000 0002 0967 2916
BIC (SWIFT): AGBACZPP
 

Předem moc děkujeme za pomoc!

 

Klíčová slova: EU  | Rusko
699 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683