"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Němci a Maďaři rozbili Rakousko-Uhersko a chtěli být tyrany Čechům, Polákům, Slovákům ...

Autor: Vojtěch Merunka | Publikováno: 30.10.2021 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

KDO ROZBIL RAKOUSKO-UHERSKO? Představa, že 28. října 1918 Češi svévolně rozbili habsburskou monarchii coby ochrannou velmocenskou hráz proti Německu a Rusku (kterou do jisté doby nepochybně představovala), vychází z nedostatku informací. Roku 1918 totiž došlo ve státoprávním statutu říše ke změnám, o kterých se dnes pohříchu moc nemluví. Habsburská monarchie se v průběhu světové války značně změnila z podoby okolo roku 1910, kdy se opravdu mohla stát moderním evropským mnohonárodním státem. 
 
Za prvé: 12. května 1918 uzavřelo Rakousko-Uhersko v belgickém Spa smlouvu s Německem, podle níž se stalo jeho satelitem bez vlastní politické svrchovanosti. 
 
Za druhé: 19. května 1918 rozhodlo vídeňské ministerstvo vnitra o rozdělení Čech na čtyři německé a sedm českých krajů, z nichž každý podléhal přímo Vídni (pro ostatní menšinová území říše se chystalo totéž), což znamenalo nejen roztržení Čech a Moravy a odtržení německých krajů, ale i bezprecedentní rozkouskování etnicky českého prostoru. (Nic na tom nezměnil Karlův manifest z 16. října, v němž opožděně slíbil národům Rakouska utvoření autonomních etnických útvarů na jimi obývaných územích – tj. v případě českých zemí opět bez německých oblastí.)
 
To není všechno – tím se jenom vysvětluje, proč se tehdy začali od Vídně odvracet i ti představitelé menšin, kteří k ní byli dosud loajální, a přikláněli se k zahraničním akcím protirakouského exilu. Jak to tedy bylo se samotným rozbitím Rakouska-Uherska?
 
Historik Petr Prokš z Historického ústavu Akademie věd ČR upozornil, že ještě PŘED vyhlášením samostatnosti Čechů a Slováků (28. a 30. října), Jihoslovanů (29. října) a Poláků (téhož dne) došlo pod tlakem zásobovací krize a hroucení válečných front k nesmírně závažným událostem. Ty události prokazují, že bez ohledu na své manifesty už císař říši prakticky nevládl, a především obracejí naše historické povědomí z hlavy na nohy.
 
Za prvé: uherský sněm, který 16. října odmítl účast Uher na pozdním Karlově plánu federalizace říše (tj. odmítl poskytnout autonomii Slovákům, Rusínům, Chorvatům, Srbům, Rumunům aj.), rozhodl 17. října 1918 o navrácení všech uherských pluků z fronty. To byl jasný signál, že Maďaři vystupují z rakousko-uherského svazku a budují samostatný stát. Stalo se to jedenáct dní před naším 28. říjnem! 
 
Za druhé: němečtí poslanci rakouské říšské rady založili 21. října 1918 ve Vídni prozatímní národní shromáždění, které vyhlásilo pro předlitavská teritoria osídlená Němci (včetně pohraničí českých zemí) samostatnost nového státu Německé Rakousko (Deutsch-Österreich). Stalo se to týden před naším 28. říjnem!
 
Pokud tedy chceme mluvit o osudovém rozbití Rakouska-Uherska, potom faktickými iniciátory a vykonavateli demontáže impéria nebyly utlačované menšiny (ty se v nastalém zmatku už jen zařídily podle sebe), nýbrž naopak oba státotvorné národy habsburské říše: rakouští Němci a uherští Maďaři.
 

Prosím podpořte nás v našem úsilí informovat a probudit českou veřejnost!

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 

Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

 

 

Klíčová slova: Česká republika  | Německo  | vlastenectví  | válka  | Maďarsko
1260 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683