"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Poslední zapálí vesnici - Válka islamistů proti křesťanům v Náhorním Karabachu

Autor: Redakce | Publikováno: 9.8.2021 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Právě vyšla nová kniha českých válečných reportérek ( Lenka Klicperová a Markéta Kutilová) o válce v Náhorním Karabachu, kde muslimsky Ázerbájdžán, s podporou tureckých islamistů a islámských teroristů ze Sýrie, zaútočil na křesťanské Armény a brutálním způsobem s nimi nakládali. Muslimové se na Arménech dopustili mnoha válečných zločinů, kterými se ještě sami chlubili na sociálních sítích. Kniha ukazuje, co nás jednou může čekat v Evropě ...
 
Anotace
27. září 2020 zaútočil Ázerbájdžán podpořený Tureckem na oblast Náhorního Karabachu, enklávu, kterou posledních 30 let kontrolovala Arménie. Válka měla být blitzkrieg, přesto se Arméni dokázali bránit 44 dní. Kruté boje, které vojáci popsali jako masakr, zastavilo příměří zprostředkované Ruskem. Válka si vyžádala kolem 10 000 mrtvých vojáků na obou stranách konfliktu a 146 mrtvých civilistů. Tisíce lidí se stále pohřešují. Během konfliktu bylo spácháno mnoho válečných zločinů. Arméni přišli o 80 % Karabachu a přilehlých území. Příměří ukončilo boje, ale ne lidské utrpení. Desetitisíce Arménů ztratily svoje domovy, tisíce vojáků přišly o končetiny. Přibývají důkazy o civilistech mučených ázerbájdžánskou armádou. Lenka Klicperová a Markéta Kutilová se do Karabachu vypravily v první den útoku, a byly tak prvními českými novinářkami, které se do oblasti bojů dostaly. Ke konci války se na místo vrátily a překročily hranice do Karabachu první den příměří. Sledovaly pálení karabašských vesnic a příjezd ruských vojáků. V lednu 2021 podnikly třetí cestu a přinesly výpovědi civilistů o válečných zločinech Ázerbájdžánu. Jejich kniha, doplněná doslovem politologa Tomáše Šmída, jenž se zabývá zejména výzkumem ozbrojených konfliktů, organizovaným zločinem a zahraničně bezpečnostními problémy v postsovětském prostoru s důrazem na kavkazský region, je tak uceleným svědectvím o hrůzách moderní války. Neboť ta, byť se zdá daleko, týká se nás víc, než bychom si kdy mysleli.
 
 Ukázka z recenzí na Databazeknih.cz:
 
petrarka72:
"Potřebná kniha o dění v "náhorní černé zahradě", o 44-denní válce mezi Ázery a Armény, tragické ztrátě domovů (jen stařenky doufají, že se do vesnice, v níž se řezaly hlavy těm, kteří neodešli, vrátí jejich blízcí a s nimi dobré časy...), téměř devíti tisících mrtvých (z toho nezanedbatelném množství civilistů na obou stranách), množství zraněných (kteří vnímají jako štěstí, že přišli "jen" o jednu nohu, protože mohou pracovat a dál bojovat), přepsaných hranicích (rozdělené vesnice, pole, vinice...) - a beznaději (protože jak vyplývá z historického exkurzu Tomáše Šmída, problémy dané oblasti nikdo neřeší - takže stejně jako tomu bylo v minulosti, i teď je další válka na dohled). Reportážní styl bez emocionálního nátlaku je přesně to, co toto téma potřebuje; i tak je čtenář zasažen."
 
 
Název: Poslední zapálí vesnici - Válka v Náhorním Karabachu
Autoři: Klicperová, Lenka a Kutilová, Markéta
Vydavatel: Universum
EAN: 9788024274638
ISBN: 978-80-242-7463-8
Popis:  216 stran, 14,8 × 20,7 cm

Klíčová slova: islamizace  | Turecko  | válka
1215 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683