"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Prezident Ázerbájdžánu: Cílem je vymazat Náhorní Karabach z mapy světa

Autor: Ambasáda Arménie | Publikováno: 27.7.2021 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Odpověď odboru médií a veřejné diplomacie ministerstva zahraničí Arménie na otázku tiskové agentury Armenpress (23.07.2021): Otázka: V rozhovoru pro státní televizi AzTV prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev znovu vyjádřil územní nároky vůči Arménské republice. Jak byste komentovali tato prohlášení?
 
Odpověď: Prezident Ázerbajdžánu uvedl ve svém rozhovoru několik věcí, a my se jim budeme věnovat, které jasně demonstrují pokusy ázerbájdžánského vedení o to, aby bylo použití síly nástrojem regionální politiky.
 
Zaprvé, ve výše uvedeném rozhovoru prezident Ázerbajdžánu ve skutečnosti přiznává, že ázerbájdžánské ozbrojené jednotky pronikly na území Arménské republiky, přičemž tuto akci odůvodňuje tvrzením, že „Zangezur je zemí našich předků“. Nejde o nic jiného než o hrubé porušení mezinárodního práva, protože žádná z mezinárodních norem a zásad neuznává pokus o obsazení území sousední země pod takovou historickou, v tomto případě zkreslenou „záminkou“.
 
Nutno věnovat pozornost tomu, že spolu s těmito provokativními akcemi,  šíří prezident Ázerbájdžánu  fotmulaci tzv. Zangezurského koridoru, která je v plném rozporu s trojstrannými společnými prohlášeními z 9. listopadu 2020 a 11. ledna 2021, zejména s ustanovením o odblokování stávajících hospodářských a regionálních cest. I když si ázerbájdžánská strana uvědomuje, že tato tvrzení, která porušují mezinárodní právo, jsou nepodložená, snaží se argumentovat, že je připravena za tímto účelem použít sílu.
 
Zadruhé, prezident Ázerbájdžánu jasně naznačuje, že válka rozpoutaná proti Arcachu měla za cíl vymazat Náhorní Karabach z mapy regionu a připravit obyvatele Arcachu o jejich vlast. Jako územní celek je Náhorní Karabach uznán v několika mezinárodních dokumentech a Ázerbajdžán se k většině z nich připojil nebo k nim vyjádřil souhlas. Přehodnocení  mezinárodních závazků Ázerbajdžánem a použití síly nepovede ke zmizení Náhorního Karabachu z mezinárodní arény.
 
Tento přístup zjevně sleduje cíl porušovat lidská práva obyvatel Artsakh, včetně práva na sebeurčení a územní celistvost Artsakh.
 
Za třetí, Ázerbájdžán tvrdí, že v poválečném období dokázal prosadit svoji agendu v mezinárodním společenství. Nepopíráme, že Ázerbajdžán takové pokusy učinil a pokračuje v nich, a tyto pokusy jsou založeny na přístupu směřujícího k odstranění konfliktu o Náhorní Karabach z mezinárodní agendy porušením územní celistvosti Arménie. Skutečnost, že mezinárodní společenství - spolupředsednictví Minské skupiny OBSE, země spolupředsedy a mnoho dalších mezinárodních aktérů jasně uvádí, že konflikt v Náhorním Karabachu ještě není vyřešen, nejlépe ukazuje, že tyto pokusy Baku selhaly.
 
Začtvrté, Ázerbájdžán uplatňuje politiku prohlubování humanitárních důsledků války namísto jejich překonávání, to se projevuje zejména nedodržováním svých závazků týkajících se výměny válečných zajatců, rukojmí a zadržovaných civilistů, zatímco je pronásleduje na základě vykonstruovaných obvinění a soustavně podporované armenofobii.
 
Za páté, použití síly, hrozba použití síly nemůže vytvořit trvalý mír - ohrožuje všechny země a národy regionu.
 
Arménie bude důsledně hájit právo Arménů Arcachu na sebeurčení a územní celistvost Arménské republiky na základě mezinárodního práva.
 
Prosím podpořte nás v našem úsilí informovat a probudit českou veřejnost!
 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 

Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

 

Klíčová slova: islamizace  | Turci  | válka
843 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683